fbpx

Sakarya Eğitim Kurumları

Çocuğunuzu İngilizce Konuşması İçin Cesaretlendirmek

ÇOCUĞUNUZU İNGİLİZCE KONUŞMASI İÇİN CESARETLENDİRMEK

İngilizce konuşma pratiği göründüğünden zor olabilir: Hatta bazı çocuklar İngilizce konuşmakta zorlanırlar. Kimisi utangaçtır, kimisi ise hata yapmak istemezler ya da hata yapmaktan hoşlanmazlar. Bir veli olarak, kendilerini ifade edebilmeleri konusunda özgüvenlerini güçlendirebilirsiniz. Bazı tavsiyeler aşağıda sıralanmıştır:

  • Çocuğunuz yeni kelimeleri söylemeyi reddederse, kesinlikle hayal kırıklığı sergilemeyin. Dikkat merkezi olmak korkutucu olabilir.
  • Çocuğunuzun endişelenmeden İngilizce kelimeleri söylemesi ya da cümleler kurmasına yardım etmek için, onlara kelimeleri farklı şekillerde söylemelerini söyleyin: mutlu bir yüzle, üzgün bir yüzle, uyur numarası yaparak vs. hayal gücünü kullan ve eğlen. Vurgu konuşma üzerinde değil de, komik suratlar yapma üzerinde ise, çocuklar sayısız tekrar yapmakta çok istekli olacaklardır.
  • Çocuğunuzun hatasını düzeltmek isterseniz, her hatayı düzeltmeyin ve asla çocuğunuzun sözünü kesmeyin. Konuşmalarını bitirmelerini bekleyin ve sonra doğrusunu söyleyip tekrar etmeleri için teşvik edin. Öyle değil, ya da yanlış gibi ifadelerden kaçının. Bunlar yerine, dinle ya da hadi bir daha deneyelim gibi ifadeler kullanın. Hata yapmak İngilizce öğrenmenin önemli bir parçasıdır.
  • İngilizce konuşma becerilerini çocuğun gerçek dünyası ile ilişkilendirin. İngilizce konuşan çizgi film karakterleri, ana dildeki İngilizceden alınan yaygın kelimeler gibi.
  • Hepsinden önemlisi, çocuğunuzun sessiz kalmasını problem etmeyin. Yardımcı olun, cesaretlendirin ve sürekli pozitif olun. Kendilerine olan güvenlerini sürekli arttırmaya çalışın.

Related Posts

Leave a Reply