• OKULUMUZDA KORONAVİRÜSE (COVID-19) KARŞI ALINAN ÖNLEMLER

  Değerli Velimiz
  Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı kararlar doğrultusunda anaokulu öğrencilerimizle ve 8. sınıfa devam eden öğrencilerimizle 31 Ağustos 2020 Pazartesi günü yüz yüze eğitime başlayacağız. Diğer kademelerde yüz yüze eğitimi 21 Eylül 2020 Pazartesi günü başlatacağız.

  Okulumuz hijyen şartlarının geliştirilmesi ve enfeksiyon risklerine karşı tedbirlerin zamanında alınması için “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu'nda belirtilen hususları yerine getirmiş ve alınan tedbirlerin kılavuzda bildirilen şartlara uygunluğunun denetlenmesi için Türk Standartları Enstitüsü’ne (TSE) başvuruda bulunmuştur. 

  2020-2021 eğitim öğretim dönemi başlamadan öğretmenlerimize ve diğer tüm çalışanlarımıza okul doktorumuz ve okul iş güvenliği uzmanı tarafından “salgın hastalık dönemlerinde (COVID-19 vb.) hastalık kaynağının (virüs vb.) bulaş yolları ve önlenmesine yönelik” eğitimler verilmiştir. Bu eğitimler, eğitim öğretim yılının ilk gününden itibaren öğrencilerimize de verilecektir. 

  Temizlik personelimize ayrıca; temizlik yapılmadan önce, yapılırken ve yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken hususlar, okulda kullanılan temizlik kimyasallarının tehlikeleri, atıkların toplanması ve imhasını içeren eğitimler de verilmiştir.

  Eğitim öğretim faaliyeti başladığında personelimizin ve öğrencilerimizin sosyal mesafe, hijyen ve maske kullanımı ile ilgili sağlık güvenliği kurallarına titizlikle uymaları sağlanacaktır.

  Aldığımız tedbirlerle 21 Eylül’de yeni eğitim-öğretim yılına başladığımızda bu süreci 53.000 m2’lik kampüs alanı, 30.000 m2’lik bahçesi, 3.000 m2’lik açık ve kapalı spor alanları, uygun sınıf mevcutları, her öğrencinin kendisine ait sıra ve dolabının bulunduğu 135 m3 kullanım alanlı derslikleri ile en güvenli şekilde yaşayacağımıza inancımız tamdır.

  OKUL BİNALARINA GİRİŞ ÇIKIŞLARDA ALINAN TEDBİRLER

  Öğrencilerimiz okul binalarına girişlerini öğrenci giriş kapılarından gerçekleştirecektir.
  Girişte her öğrencimizin ateş ölçümü yapılacak ve kayıt altına alınacaktır.
  Öğrencilerimiz hijyen paspasında ayakkabı dezenfeksiyonu yaptıktan sonra kurulan dezenfekte noktasında el dezenfeksiyonu yaparak içeriye giriş yapacaktır.
  Öğrencilerimizin maskeli olarak okula girmeleri zorunludur.
  Personelimiz de okula girmeden önce el ve ayakkabı dezenfeksiyonu yapacak ve maskeli olacaktır.
  Yoğunluğu önlemek için servis kullanmayan ve kendi imkânları ile öğrencisini alan velilerimize öğrencilerimiz, 16.45’ten sonra teslim edilecektir. 
  Servis kullanan öğrencilerimiz çıkış saatinde sosyal mesafeye dikkat ederek kademeli şekilde okuldan çıkacak ve servis alanına gidecektir.
   
  OKUL GENELİ ÖNLEMLER

  Okulumuzda detaylı temizlik çalışmaları ve dezenfeksiyon çalışmaları yapılmaktadır.
  Düzenli aralıklarla sürekli temizlik, dezenfeksiyon ve havalandırma işlemleri yapılmaktadır.
  Asansörler kullanıma kapatılmıştır. Zorunlu haller dışında (engelli öğrenci ve personel) kullanılmamaktadır.
  Ortak alanlardaki ve sınıflardaki tüm panolar ile lavabolara hijyen kuralları ve uygulamalarına yönelik bilgilendirici afişler asılmıştır.
  Okul girişlerinde, koridorlarda, yemekhanede, toplantı salonlarında, merdivenlerde, bahçede sosyal mesafe kuralına uygun davranılması için işaretlendirme yapılmıştır.
  Okul girişlerine, lavabo, derslik, yemekhane, spor salonu ve mutfak girişlerine ve iç kısımlara el dezenfektanları yerleştirilmiştir. Düzenli kontrolleri yapılarak sürekli dolu olmaları sağlanmaktadır.
  Lavabolar her teneffüsten sonra çamaşır suyu ile temizlenmekte, musluklar, havluluklar, klozetler ve öğrencilerin dokunduğu tüm bölgeler alkol bazlı temizlik ürünleri ile dezenfekte edilmektedir.
  Ortak kullanım alanlarındaki kapı kolları, merdiven korkulukları, sık dokunulan ortak alanlar alkol bazlı temizlik ürünleri ile silinip dezenfekte edilmektedir.
  Gün sonunda tüm yüzeylerin ve masa üstlerinin temizlik ve dezenfeksiyonu yapılmaktadır.
  Her günün sonunda okulun boş olduğu zamanlarda ULV sisleme cihazı ile genel dezenfeksiyon yapılmaktadır.
  Kullanılmış maske, siperlik, gözlük ve eldivenler okul içerisinde çeşitli noktalara yerleştirdiğimiz pedallı “maske ve eldiven özel atık kutularına” atılmakta, usulüne uygun imha edilmektedir.
  Temizlik çalışanlarımız hijyen sertifikalıdır, ayrıca kendilerine kişisel hijyen, maske ve eldiven kullanımına dikkat etmelerine yönelik eğitimler verilmiştir.
  Asansör bakımları, servis araçlarının klima filtre bakımları yapılmıştır.
  Hijyen tedbirleri kapsamında su sebilleri kaldırılmıştır.


  DERSLER VE DERSLİKLERDE ALINAN ÖNLEMLER
                
  Öğretmenlerimiz ders giriş ve çıkışlarında öğrencilerimizin el hijyenini sağlamak için gerekli tedbirleri alacaktır.
  Öğretmenlerimiz ders boyu maske ve siperlik kullanacaktır.
  Öğrencilerimize eğitim ortamlarında yüz yüze gelmeyecek şekilde çapraz oturma düzeni oluşturulmuştur. 
  Dersliklerde ders esnasında camlar yarım olacak, teneffüslerde tam açık olacak ve doğal havalandırma sağlanacaktır. 
  Atölyeler her ders  bitiminde, “Ultraviyole Mikrop Kırıcı Armatürler” ile dezenfekte edilecektir. Ayrıca atölyelerdeki tüm eşyalar temizlik personeli tarafından alkol bazlı ürünler ile dezenfekte edilecektir.
  Öğrencilerimiz beden eğitimi, buz pateni gibi dersleri mesafeye uygun olacak şekilde işleyecek, derslerde temaslı uygulamalar ve oyunlar yapılmayacaktır.
  İlkokul ve ortaokul öğrencilerimiz teneffüslere farklı zaman dilimlerinde çıkacak ve kendi bahçelerini kullanacaklardır.
  Hava şartları el verdiği sürece bazı dersler bahçede ve yeşil alanlarda işlenecek, okulumuzun geniş yeşil alana sahip bahçesinden maksimum derecede faydalanılacaktır.
  Açık havada yapılacak eğitim-öğretim faaliyetlerinde de fiziksel mesafe ve hijyen kurallarına uygun tedbirler alınacaktır.
  Tüm sınıflarda öğrenciler kendilerine özel sıraları ve sandalye kullanılacaktır.
  Dersler sırasında öğrencilerimiz arasında sağlık otoritelerince belirtilen sosyal mesafeye uygun şekilde oturma düzeni oluşturulmuştur. 
  Eğitim ortamlarında oturma planı oluşturulmuştur, öğrencilerin sürekli aynı yerde oturması sağlanacaktır.
  Kitap, kalem, oyuncak vb. eğitim materyallerinin kişiye özel olması ve öğrenciler arası materyal alışverişi yapılmaması sağlanacaktır.
  Günlük grup etkinliklerinde, öğrencilerimizin hep aynı grup ile etkinlik yapması sağlanacaktır.
  Damlacık oluşturması nedeniyle sınıf içinde yüksek sesle aktivite yapılmayacaktır.
  Öğrencilerin toplu halde bir arada bulunmalarını önlemek amacıyla teneffüsler, sınıflar sıraya konularak düzenlenmiştir. Teneffüse çıkışlarda sükûnetin sağlanmasına dikkat edilecektir.
  Tüm sınıf panolarına hijyen kuralları ve uygulamalarına yönelik bilgilendirici afişler asılmıştır.
   
  YEMEKHANEDE ALINAN ÖNLEMLER

  Öğrencilerimizin yemek öncesinde ve sonrasında ellerini su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca yıkanması ve tek kullanımlık havlu ile kurulanması ile ilgili hijyen kuralları uygulanacaktır.
  Aynı öğrencimizin aynı masada yemek yemesini sağlayacak tedbirler alınmıştır. Aynı masada oturan öğrencilerimiz arasında sosyal mesafeye uygun oturma planı yapılmıştır.
  Şubelerin yemek saatleri farklı düzenlenmiş ve yemek yeme süreleri uzatılmıştır.
  Merdivenlerde ve yemekhane kapısında yoğunluk oluşmaması için öğrenciler, öğretmenleri eşliğinde ve sırayla yemekhaneye indirilecektir.
  Yemekhane girişlerinde ve içerisinde belirli noktalara el antiseptiği konmuş ve panolara bilgilendirme afişleri asılmıştır.
  Yemekhane girişlerine şerit bariyer konulmuş, öğrencilerimizin mesafeye uygun ve sırayla içeriye girip çıkmaları sağlanmıştır.
  Yemekhane personeli; kâğıt ambalaj içine konulmuş çatal, kaşık, tek kullanımlık tuz, tek kullanımlık ambalajlı peçete, ambalajlı roll ekmek ve kapalı bardak suyu hazırlayıp tabldotla öğrenciye teslim edecektir.
  Öğrenci yemeklerini sosyal mesafeye uygun olarak yemekhane personelinden alacaktır.
  Yemekhane çalışanlarımız önlük, bone, siperlik, maske ve eldiven kullanmaktadır.
  Her öğün sonrasında masa üstleri ve yemek servis alanlarının temizlik ve dezenfeksiyonu sağlanmaktadır.
  Gün sonunda yemekhanede çamaşır suyu ve sprey ile detaylı temizlik ve dezenfeksiyon yapılmaktadır.
  Pandemi dönemi öncesinde olduğu gibi mutfağa giren tüm sebze ve meyveler uygun şekilde kimyasal içermeyen temizleyicilerle yıkanmaktadır, tüm paketli gıdaların paketleri silinmektedir.

  OFİSLERDE ALINAN ÖNLEMLER

  Okul binaları içinde tüm çalışanlarımızın ağız ve burun bölgesini kaplayacak şekilde maske takması zorunludur.
  Fiziksel olarak yapılması gereken toplantılarda oturma düzeni oluşturulmakta, maske ve sosyal mesafe kuralına uyulmaktadır.
  Tüm çalışanlar kişisel eşya ve ekipmanlarının dezenfeksiyonunu günlük olarak yapmaktadır.
  Çalışanlarımız zorunlu olmadığı sürece birbirlerini ziyaret etmemektedir, gerekli iletişimler telefon yoluyla yapılmaktadır.
  Personelimizden dinlenme zamanlarını bahçede geçirmeleri istenmektedir.
  Personelimiz zorunlu haller dışında asansör kullanmamaktadır.
  Ofisler sık sık havalandırılmakta, pencereler sürekli açık tutulmaktadır.
   

  REVİRDE ALINAN ÖNLEMLER

  Revir personelimiz her zaman koruyucu kıyafetler içinde ve dezenfeksiyon kurallarına uyarak öğrenci kabulü ve müdahalesi yapacaktır.
  Tıbbi atıklar özel torbalarında/kaplarında özel bir bölgede muhafaza edilerek belediyeye teslim edilmektedir.
  Okul hemşiresi K12 sistemi üzerinden tüm öğrencilerin ve personelin sağlık bilgileri, kan grupları ve takip edilen ilaçlarını kayıt altında tutacaktır.
  Revir ortamı sık sık havalandırılmaktadır.
  Revirde bulunan sedyenin üzerinde tek kullanımlık koruyucular kullanılmakta ve her öğrenciden sonra değiştirilmektedir. 
  Revir zemin ve masa üstü temizliği her üç saatte bir %10 sodyum hipoklorid ile yapılmakta, sık temas edilen yüzeyler ve sodyum hipoklorid kullanılması uygun olmayan tıbbi gereçler uygun dezenfektanlarla kullanım sonrası dezenfekte edilmektedir.
  Revire her defasında sadece bir öğrenci kabul edilecektir.
  Revire girmeden ve revirden çıkmadan önce el dezenfektanı kullanılarak ellerin dezenfekte edilmesi zorunludur.
  Ateş, öksürük, hapşırık, halsizlik, ishal gibi hastalık belirtileri olan çalışanlarımızın ve öğrencilerimizin bu durumda okula gelmemeleri, aynı gün içinde bir sağlık kuruluşuna başvurmaları, teşhis ve istirahat raporlarını aynı gün içinde okula bildirmeleri sağlanmaktadır.
  Okula geldikten sonra  hastalık belirtilerini gösteren  öğrencimizin ailesi ile en kısa sürede iletişime geçilecek, okul hemşiremiz eşliğinde okulumuzda oluşturulan izole odasında izole altına alınacak ve en kısa süre içinde ve uygun koşullarda bir sağlık kuruluşuna sevk edilecekler.
  Okul açıldığı ilk gün tüm öğrencilerimize Covid-19, bulaşma yolları, dezenfektasyon ve el temizliği hakkında bilgilendirme yapılacaktır.
   
  SERVİSLERDE ALINAN ÖNLEMLER

  Öğrencilerin servise binmeden önce ateş ölçümü yapılacak. 37,5 ve üzeri ateşi olan öğrenciler servis aracına alınmayacaktır.
  Servis şoförleri ve hostesleri Covid-19 hakkında bilgilendirilmiştir.
  Şoförler ve hosteslerin kişisel hijyen kurallarına uygun hareket etmesi sağlanmaktadır.
  Araç içlerine Covid-19 ile ilgili uyulması gereken kurallar görünür bir şekilde asılmıştır.
  Servis şoförü ve hosteslerinin servis hizmeti sırasında tıbbi maske kullanımları zorunludur.
  Araçlarda el dezenfektanı hazır bulunmaktadır.
  Servislerde günlük/haftalık/aylık/dönemsel dezenfeksiyon sağlanmaktadır.
  Servis araçlarında klima kullanılmamaktadır, doğal havalandırma sağlanmaktadır.
  Servisle ulaşım sağlayan öğretmen ve öğrencilerin seyahat süresince maske kullanmaları zorunludur.
  Her servis aracı için oturma planı yapılmıştır. Öğrencilerin her gün aynı yere oturmaları sağlanacaktır. 
    
  ZİYARETÇİLERLE İLGİLİ ALINAN ÖNLEMLER

  Servis hostes ve şoförleri, çalışanların ziyaretçileri, öğrencilerimizin arkadaşları, eski öğrencilerimiz ve ziyaret amacıyla gelenler sağlık ve güvenlik şartları kapsamında okul binalarına giriş yapmamaktadır.
  Zorunlu olmadığı takdirde velilerimiz okul binalarına girmemektedir. Ziyareti kabul edilen veliler, protokol kapısını kullanmaktadır. 
  Ziyaretlerin randevulu ve kısa yapılması teşvik edilmektedir.
  Okul ziyareti yapan velilerimizin maske takması, sosyal mesafeye uyması zorunludur.
  Gün içinde kuruma giriş yapan herkesin ateş ölçümü, güvenlik görevlileri tarafından yapılmakta ve ziyaretçi bilgilendirme formu tutulmaktadır.
  Kişisel kargolar kampüs dışında teslim alınmaktadır. Çiçek gibi gönderimler bu dönemde okula kabul edilmemektedir.